2 Nisan 2011 Cumartesi

YGS'de şifreleme tesadüf değil!


YGS’de basına dağıtılan matematik testinde cevap şıklarının şifreli olduğu ortaya çıktı. Şifreyi bilenlerin 40 sorudan 38’ine doğru cevap verdiği iddia edildi. ÖSYM ise bunu yalanladı. Ama uzmanlar tepkili... 

ABBAS GÜÇLÜ: "BU ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL" "Ortada bir sorun olduğu kesin. ÖSYM'nin inandırıcı bir açıklama yapması gerek" diyen Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, şifre iddialarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
"ÖSYM'nin bu açıklaması inandırıcı değil. Seçeneklerin yeri değişse dahi bu şifre uygulandığı zaman değişen birşey olmuyor. Formül geçerli olduğu sürece yine aynı sonuca ulaşılır. Bundan sonra ne olacak, kimse fikir sahibi değil. 1 milyon 700 bin kitapçık üzerinde aynı formülü uyguladığınız sürece seçenekleri değiştirseniz dahi cevaplara ulaşabilirsiniz. Bu sadece basına dağıtılan bir kitapçık değil; ÖSYM'nin internet sitesinde de aynı kitapçık var. Bu şifreleme tesadüf değil! ÖSYM, bu şifreleme işleminin neden yapıldığını açıklasın."

ÖSYM'den yapılan açıklamada, ''Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir'' denilmişti

İŞTE O DEĞERLENDİRMELER:

AVUKAT AYLA VARAN: "ŞİFRELEME TESADÜF DEĞİL"YGS'de şifre iddiasını gündeme getiren Avukat Ayla Varan, NTV'ye konuştu. Varan, şunları söyledi:
"Halk arasındaki söylentilerden yola çıktık ve ÖSYM'nin internet sayfasındaki kitapçığını inceleyerek bir kaç deneme yaptık. Sonucu görünce şifrelemenin tesadüf olamayacağını gördük. Daha sonra dershanelerle de görüştüm, "Acaba yanılıyor muyum" diye...  Çünkü gözlerime inanamadım.
Ben sadece matematik testine baktım. Dershanede yapılan araştırmalarda diğer sorularda da buna benzer durum yaşandığını söylediler.
Özellikle matematikte bundan kuşku duydum ama bu durumdan kuşku duyarken de bir kurumu yıpratma düşüncesinde değilim."
KILIÇDAROĞLU: "GİZLİ KAPAKLI FORMÜLLERLE BİRİLERİ YİNE AVANTAJ SAĞLADI"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaşanan bu şifreleme olayı ile ilgili hükümete yüklendi:
"Gizli kapaklı formüllerle birileri yine avantaj sağladı. Çocuklarımızın hakkı yendi. İşte ustalık dönemi bu. Yine birisi demiş ki, efendim biz demiş çıraklık dönemiydi, sonra kalfalık, şimdi de ustalık dönemi. Sevsinler senin ustalık dönemini. Bugün açın gazeteleri, manşetlerini görün. YGS sınavı. Çocuklarımız sınava girdi. Öyle bir formül üretiyorlar ki belli kişiler bilecek, soruları dağıtmaya gerek yok. Diyeceksiniz ki, en düşükten en yükseğe göre yapın, şunu işaretlediniz mi, daha doğrusu en düşüğü en yükseği işaretlediniz mi doğru çıkacak. Kafanızı yormaya da gerek yok. Bunların ustalık dönemi bu. Ben merak ediyorum siyasi iktidar bu YGS sınavlarıyla ilgili nasıl bir tepki verecek. Daha ses çıkmadı, bilmiyoruz. O sınava giren benim, sizin bizim çocuklarımız. Biz çocuklarımızı niye dersaneye görderdik? Boğazlarımızdan kestik çocuklarımız okusun diye. Ne oldu?"
Kaynak: Prizma Haber

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...