8 Eylül 2009 Salı

Dolardan kaçan altına koşuyor


Global ekonomideki toparlanmanın devamı konusundaki endişeler piyasadaki yatırım tercihlerini etkiliyor.

Altın fiyatları bugün 1004 dolar ile son 6 ayın zirvesine çıkarken, dolar da Euro karşısında 1.4481 ile yılbaşından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altına duyulan ilginin artmasında, doların zayıf olması ve küresel iyileşmenin sürdürülebilirliğine yönelik soru işaretlerinin belirmesi etkili oluyor. Analistler, bu belirsizlik halinin de yatırımcıları değerli metallere yönelttiği ve altının da yükselmeye devam ettiği ifade ediliyor.

Son dönemde ağırlıklı olarak 940-960 dolar bandında hareket eden altın Eylül ayının başlamasıyla birlikte adeta tırmanışa geçti.

Ağustos sonunda 950 dolar seviyesinde olan dolar bugün 1004 dolara kadar yükseldi. Bir başka deyişle altının 8 gündeki yükselişi yüzde 6'ya yaklaştı.

Altın fiyatları şimdiye kadar dokuz ayrı tarihte 1000 doları geçmiş ve geçen sene Mart ayında en yüksek 1033.90 dolara kadar tırmanmıştı.

Ağustos sonunda 950 dolar seviyesinde olan doların 8 gündeki yükselişi yüzde 6'ya yaklaştı.

Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceğine ilişkin olarak henüz net bir fikir birliği bulunmuyor. Altının bin dolar üzerindeki seyrini sürdüreceğini düşünenlerin yanı sıra, bazı analistler hem fiziksel talebin zayıf olması, hem de Asya ülkelerinin fiyat yükselince satışa geçme eğilimlerinden dolayı altının 950 dolar civarında dengeleneceğini düşünüyor.

Öte yandan dolarda yaşanan düşüş de altın fiyatlarını yukarı itiyor. Doların rezerv para konumu ile ilgili tartışmaların sürmesi ve piyasadaki şüpheler yatırımcıların dolardan çıkıp altına geçmelerine neden oluyor.

Son olarak Almanya'da açıklanan büyüme rakamlarının da beklenenden iyi olmasıyla dolar, Euro karşısında bugün 1.4481 seviyesine kadar geriledi. Euro/dolar paritesi böylece yılbaşından bu yanaki en yüksek seviyesini gördü.

Euro/dolar paritesinde rekor seviyesi 15 Temmuz 2008'de görülen 1.6039 ile tescil edilmişti.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...